WORKCAMP Młodej Kadry PZITB Bydgoszcz 2017 – czas start!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami przed studentami na kierunku budownictwo oprócz kolejnej ciężkiej sesji – nowe, interesujące wyzwanie łączące przyjemne z pożytecznym.

GENEZA WORKCAMPU

Projekt WORKCAMP MK PZITB jest jednym z przedsięwzięć Komitetu Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, którego celem jest pomoc w ramach wolontariatu placówkom pożytku publicznego. Młodzi Adepci sztuki budowlanej wykonują prace remontowe przy współpracy z doświadczonymi Inżynierami dzięki czemu mogą nauczyć się „pracy u podstaw budownictwa” w ramach działań społecznych.

W 2014 r. w Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „TATROGRÓD” w Zakopanem przeprowadzo-no pierwszą edycję projektu, w której wykonano prace polegające na: ułożeniu gładzi na ścianach i sufitach, pomalowaniu pomieszczeń, renowacji drzwi, ościeżnic oraz paneli ściennych. Kolejne edycje przeprowadzone w latach 2015-2016 w m.in. Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Włocławku obejmowały swoim zakresem co raz bardziej ambitne zadania: ułożenie płytek ceramicznych na ścianach i podłogach, przystosowanie izolatki do potrzeb chorych dzieci, termomodernizację obiektu. Do tej pory w ramach projektu Workcamp wyremontowano 10 placówek w całej Polsce.

BYDGOSZCZ WKRACZA DO AKCJI…

Zainspirowani działaniami Koleżanek i Kolegów członkowie Koła Młodych O. Bydgoszcz prze-prowadzą projekt w jednym z obiektów Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Bydgoszczy. W wyniku wielu konsultacji z Dyrekcją oraz Administratorami obiektów wybrano budynek, w którym zostanie przeprowadzony remont. Do Workcamp’u w Bydgoszczy został wy-brany budynek znajdujący się przy ulicy Łomżyńskiej 54 / Popiełuszki 1.

W trakcie wizji lokalnej zapoznano się z potrzebami Wychowanków oraz Opiekunów, a także określono wspólne cele na najbliższe pół roku. Pomieszczenia o łącznej powierzchni 56 m2 zostaną zagospodarowane na pokój dziennych zabaw z aneksem kuchennym, pokój indywi-dualnej nauki, łazienkę oraz magazynek. Do głównych zadań wolontariuszy będzie należało do-prowadzenie przyłączy instalacyjnych do aneksu kuchennego, zburzenie ścianki w celu powięk-szenia pokoju nauki, wymiana posadzki w pokoju dziennym, „odświeżenie ścian” oraz bieżąca konserwacja łazienki.

KIEDY RUSZAJĄ PRACE?

Jeżeli chodzi o terminy przeprowadzenia remontu to został on podzielony na 2 etapy:
10 czerwca 2017 – zostały przeprowadzone prace przygotowawcze, kucie płytek, wyburzenie ścianki działowej, porządki itp.
1 – 12 sierpnia 2017 – odbędzie się właściwy remont placówki.
Prace remontowe będą polegały w szczególności na:
• wykonaniu gładzi gipsowych na ścianach,
• układaniu glazury na ścianach i podłodze,
• malowaniu ścian i sufitów,
• drobnych naprawach murarskich i tynkarskich,
• montażu i ustawieniu wyposażenia pomieszczeń.

O bydgoskim Workcamp’ie można poczytać na blogu „Bydgoszcz w Budowie”:
http://www.bwb.info.pl/2017/06/workcamp-2017-remont-przy-ulicy.html

oraz posłuchać wywiadów, które udzieliliśmy do Polskiego Radia PIK:
http://www.radiopik.pl/index.php?idp=2&szukaj&s=1&idx=56810

KAŻDA CEGIEŁKA JEST NA WAGĘ ZŁOTA
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś włączyć się realizację tego przedsięwzięcia i dysponujesz wolnym czasem, wyrobami lub sprzętem budowlanym zapraszamy do współpracy oraz kontaktu z Koor-dynatorami Projektu WORKCAMP Bydgoszcz 2017:
Anna Żmuda, tel. 504 297 950
Marcin Tryka, tel. 793 569 877
e-mail: workcamp.bydgoszcz@gmail.com

Aby zostać WOLONTARIUSZEM należy wypełnić poniższą ankietę:
https://goo.gl/forms/NPaxzib9tpjONnKu1

Na zakończenie zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z projektu WORKCAMP WROCŁAW 2016: